איך ללמד ילדים תכנות?

כולנו יודעים שמחשבים זה ההווה והעתיד, ואנשים שיודעים לתכנת - ויודעים לתכנת טוב - משתכרים יפה בשוק וזוכים לעבודה טובה ויציבה. לכן לא מפתיע שלא מעט הורים מעוניינים, ובצדק, שילדיהם ירכשו את עקרונות התכנות. אבל איך ללמד ילדים תכנות בלי שאתם יודעים תכנות בעצמכם? האמת שהתשובה פשוטה למדי. בשוק אפשר למצוא לא מעט תכנות, משחקים, אפליקציות וחוגים שיועדו בדיוק למטרה הזו, וחלקם אף פותחו על ידי ענקיות כמו גוגל או אפל.

רוצים ללמוד תכנות אונליין לילדים עם מורה מנוסה?

בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים לתכנות לגילאי יסודי עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

המטרה שלכם בסיפור היא להפוך את שפת התכנות לעוד משחק כיף של אחר הצהריים, שהילדים ישמחו וירצו לעשות. איך עושים את זה? באמצעות אחת מהשיטות הבאות:

שיעורי תכנות פרטיים עם מורה המועברים אונליין דרך האינטרנט

אחת הדרכים הנכונות ללמד ילדים לעשות כל דבר - וגם תכנות - היא באמצעות שיעורי אונליין פרטיים. יש לא מעט שיעורי פרטיים המועברים על ידי מורה מוסמך למקצועות המחשב והתכנות שמטרתם להקנות הכרות עם עולם הפיתוח, והם מיועדים לילדים מגיל קטן. שיעור אונליין זו דרך מצוינת, שכן היום לילדים יש היכרות מעמיקה עם עולם האינטרנט והמחשב התורמת לאווירת למידה טובה וכיפית, וכמובן דמות מוסמכת שתלמד את הילד ותעזור לו להתגבר על הקשיים ולא להתייאש.

באתר לימוד נעים קיימות מספר אופציות נגישות לשיעורי שפות תכנות שניתן לקחת מכל מקום בשעות גמישות וללא צורך לצאת מהבית. שיעורי התכנות המועברים אונליין מוקלטים, כך שאם הילד נתקע בנושא שלא מספיק ברור, ניתן להריץ את השיעורים לאחור עד שהחומר הנלמד מובן כהלכה.

שפות קוד מותאמות לילדים

חשוב להבין ששפות קוד הן למעשה שפות לכל דבר. לילדים יש תפיסה טובה של שפות חדשות, כך שאם יילמדו את עקרונות התכנות בשלב מוקדם בחייהם, שפת התכנות תבוא להם בטבעיות ובקלות בעתיד. בשוק פותחו שפות קוד המיועדות לילדים, כמו Scratch, Blockly או Swift Playgrounds. השפות האלו פשוטות יותר משפות קוד "אמיתיות" בשוק, והן משלבות ויזואל צבעוני והסברים קלים. עם שפות התוכנה האלו הילדים יכולים ללמוד ליצור בעצמם משחקים ואנימציות. שפות תכנות מתקדמות למתחילים כמו JAVA בעלות השפעה גדולה על עולם ה-WEB והאפליקציות וזמינות גם הן עבור ילדים 

איך ללמד ילדים תכנות בעזרת אפליקציות?

בחנות האפליקציות תוכלו למצוא אינספור אפליקציות צבעוניות וקלילות שמטרתן לערוך היכרות ראשונית של ילדיכם עם עולם התכנות בדרך מהנה ואפילו חינמית. האפליקציה Kodable מספקת שיעורים קלים המיועדים לילדי גן ועד כיתה ה' לתכנת בשפת JavaScript באמצעות משחקים ומבוכים. אפליקציה נוספת היא Daisy the Dinosaur, שיכולה להיות מצוינת אם דינוזאור זה משהו שילהיב את הילדים שלכם.

ואולי מוכר לכם האתר CodeMonkey, שהוא פיתוח ישראלי, המלמד שפת קוד באמצעות משחק. שלוש האפליקציות האלו הן רק חלק קטן ממה שקיים בשוק לילדים.

איך ללמד ילדים תכנות באמצעות משחקים פיזיים?

מעבר לאפליקציות, אחת הדרכים הכי טובות ללמד ילדים לתכנת היא באמצעות הדבר שהם הכי אוהבים - משחקים. בשוק אפשר למצוא משחקים רבים שכל מטרתם היא להקנות לילד את עקרונות התכנות, כבר מגיל צעיר מאוד. משחק לדוגמה הוא המשחק Dash and Dot. באמצעות סידור של קוביות, הילד גורם לרובוט לבצע פעולות מסוימות, כמו ללכת או להשמיע קול. המשחק Spark+ הוא למעשה כדור שנשלט בעזרת הטלפון החכם, וניתן לתכנתו לבצע פעולות מסוימות ורצף של פקודות.

משחק נוסף שאפשר למצוא בשוק העולמי הוא Meccanoid, רובוט נחמד שרוצה ללמד את הילד שלכם לתכנת, ואותו ניתן להרכיב ולתכנת באמצעות אפליקציה קלילה.

פרויקט Bloks של גוגל

גם גוגל נכנסת למשחק, ובשנים האחרונות מפתחת מיזם בשם Project Bloks שמטרתו לעודד וללמד ילדים לתכנת. הפרויקט של גוגל מנסה להקנות ידע בסיסי ומוחשי, שיעזור לילדים להבין את דרך החשיבה בפשטות ובלי שימוש במחשב. המערכת מורכבת מבלוקים העשויים פלסטיק אותם ניתן לחבר יחד בדרכים שונות וליצור מערכת בקרה שתשלוט על צעצועים ותיצור פקודות מסויימות, כמו להגיד לרובוט קטנה ללכת שמאלה. המערכת עדיין בפיתוח, אך צפויה להיות מובילה בכל הקשור בלימוד תכנות לילדים.