איך לזכור חומר למבחן


הצלחה במבחנים מהווה חלק חשוב מדרישות הלימודים, וללא ציונים עוברים, לא ניתן לסיים את הלימודים ולקבל את התעודה. עבור חלק לא קטן מהתלמידים והסטודנטים, הבעיה ניכרת בבעיות ריכוז, המקשים בשינון וזכירת החומר למבחן.

הלחץ, מהווה גם הוא גורם משפיע אשר עלול לפגוע ברמת המוכנות של התלמיד לקראת המבחן. תופעה נוספת, המוכרת בקרב תלמידים וסטודנטים, ידועה בשם בלאק אאוט. התופעה גורמת לכך, שלמרות שינון מוקפד של החומר, התלמיד עלול למצוא את עצמו מתמודד במהלך המבחן עם תחושת קיפאון שמשתלטת לו על הזיכרון ועלולה למנוע את ההצלחה במבחן.

רוצים ללמוד עם מורה פרטי מנוסה?

על מנת לצפות ברשימת מורים פרטיים מסודרת עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים, הכניסו את תחום הלימוד בחלון החיפוש המופיע בעמוד הבא.

כאמור, יכולת הריכוז במהלך המבחן ויכולת השינון והלמידה לקראתו הם גורמים בעלי ההשפעה רבה ההשפעה רבה על ההצלחה במבחן. למרות שמדובר בגורמים שמהווים צעד חשוב בדרך לשינוי, המאמר הבא יציג בפניכם תשובות לשאלות כמו: איך להתרכז בלמידה לקראת מבחן, במהלכו, וכמובן, איך לזכור את חומר הנדרש ביעילות.

איך להתרכז בלמידה למבחן

קיימות מספר שיטות, אשר יישומן בפועל, יאפשר לכם להתרכז בצורה טובה לקראת המבחן וכך למעשה יעלה בהתאמה את הסיכויים להצלחה:

איסוף מידע לגבי המבחן – אז נכון שברוב המוחלט מן המקרים, הסיכוי שתצליחו לחזות את השאלות אשר יופיעו במבחן הוא אפסי, אבל מה שכן ניתן לעשות, הוא לאסוף כמה שיותר מידע מקדים לגבי נושאים הצפויים להופיע במבחן. לדוגמא: מהו מבנה הפרקים שצפויים להופיע, האם המבחן יהיה מבוסס על שאלות פתוחות או שאולי מדובר במבחן אמריקאי.

הקשיבו לפרטים הקטנים - כשהמורה או המרצה מדבר על המבחן, היו חדים ושימו לב גם לפרטים הקטנים. במקרים רבים אתם עלולים להבין מבין השורות, כי הוא בחר להשמיט נושאים מסוימים – שזה בעצם אומר פחות חומר לשינון. בהתאם למידע שאספתם על המבחן, תוכלו להתכונן לקראתו בצורה הטובה ביותר וכך למעשה להעלות את הסיכוי לעבור אותו בהצלחה.

לא רק לשנן, גם להבין – מכיוון אנחנו בני אדם ולא תוכנתנו רק לשנן, חשוב לא רק לזכור את חומרי הלימוד בעל פה, אלא גם להבין את מהות הנושאים. כשמבינים את החומר לעומק בצורה טובה, קל יותר לענות גם על שאלות פתוחות למשל, אשר יכולות להיראות כמתחכמות או מורכבות יותר.

לחזור בזמן – בעידן האינטרנט, זאת לא אמורה להיות משימה מורכבת מדי לאתר בחינות מהשנים הקודמות. כמובן, שחשוב לדאוג למצוא בחינות של אותו המרצה או המורה באותו הקורס. יש לקחת בחשבון שהשאלות ישתנו, ובחלק מהמקרים גם מבנה המבחן לא יהיה דומה, אבל אם תשבו ותפתרו את אותם המבחנים, זאת תהווה כנראה את אחת הדרכים הטובות והיעילות ביותר לזכור את החומר למבחן.

כל ההתחלות קשות – ולכן, ההמלצה תהיה להתחיל בחומר שנתפס בעינכם הכי קשה. ברגע שתבינו אותו, יהיה לכם קל ופשוט יותר להתקדם לנושאים האחרים. מעבר לכך, כשתרגישו כשאתם בקיאים בנושאי הלימוד הקשים ביותר, תוכלו להוריד מהלחץ של תהליך הלמידה לשם זכירת החומר למבחן – ולא למצוא את עצמכם במצב שיום לפני אתם לא מצליחים להבין כלל את החומר (שאז וכבר מאוחר מדי עבורכם לקבל עזרה בנושא).

עצרו בשביל לנשום (ולישון) – מבחנים זה דבר מלחיץ, בעיקר אם אתם מרגישים שאתם לא בקיאים בחומרי הלימוד. יחד עם זאת, הלחץ לא יקדם אתכם ובחלק מן המקרים עלול אף להחזיר אתכם אחורה. עשו לכם מדי פעם הפסקות במרתון הלימודים, השקיעו בפעילות גופנית או הקדישו זמן לתחביבים. אל תשכחו גם להקדיש זמן מספק לשינה – עייפות עלולה לפגוע בזכירת החומר למבחן ולהרחיק אתכם מההצלחה.

יכולת הריכוז במהלך המבחן ויכולת השינון והלמידה לקראתו הם גורמים בעלי השפעה רבה על ההצלחה במבחן.

איך להתרכז במבחן

ואז מגיע הרגע הזה, שהבוחן מחלק את טפסי המבחן, מעביר הנחיות לגבי הנהלים; מה מותר ואסור לעשות, וסף הלחץ אצלכם הולך ועולה ואתו גם הפחדים והחששות, שלא תספיקו, שלא למדתם מספיק ועוד.. ועוד.. אז להלן טיפים לזמן בחינה אשר יסייעו לכם להשיג הצלחה:

ארוחה טובה – פתחו את בוקר המבחן עם ארוחת בוקר טובה ומאוזנת – כך תמנעו ממצב של תחושת רעב אשר עלול לצוץ במהלך המבחן ולגרום לתחושת תשישות.

קפה – קפאין נחשב כמשפיע על מידת הערנות שלכם במבחן, לכן, מומלץ לשתות קפה או תה לפני המבחן. מגיעים בזמן – לחץ וסטרט גורמים לרוב לביצועים נמוכים. לכן הקפידו להגיע למבחן לפני הזמן, תפסו לעצמכם את המקום המועדף ונסו להירגע.

קראו טוב את המבחן – שימו לב להנחיות, הבינו את השאלות. אם יש משהו שלא ברור לכם, תוכלו לסמן אותו כדי לשוב אליו בשלב מאוחר יותר לאחר שפתרתם את נושאי המבחן המובנים יותר.

זכרו שזה רק מבחן – כמובן, שהמטרה שלכם אמורה להיות הצלחה במבחן, אבל קחו בפרופורציה, וגלו שהשד לא כל כך נורא.