שיפור אוצר המילים לילדים מחוננים בכיתה ב

תלמידי כיתה ב' או ג' עוברים תהליך מיון מיוחד, העוזר באיתור ילדים מחוננים. תהליך זה, שנערך אחת לשנה ובכל שנה, כולל שתי בחינות הבוחנות את אוצר המילים של התלמיד, בין היתר. הבחינה הראשונה נערכת לאחר חג הסוכות, ומי שעברו אותה בהצלחה ממשיכים אל הבחינה הבאה, הנערכת באמצע השנה. תלמידים שקיבלו את הציון הגבוה ביותר בהשוואה לתלמידים אחרים באותו האזור רשאים להצטרף למסגרת מחוננים, המוצעת על ידי משרד החינוך ומותאמת לתלמידי כיתה ג' ועד לכיתה י"ב.

אם ילדכם ניגש לבחינה כזו והוא מעוניין לשפר את אוצר המילים שלו בעברית, הנה 3 טיפים שיוכלו לעזור לו בכך:

קריאת ספרים באנגלית המותאמים לילדים

קריאה של ספרים בנושאים שונים היא דרך נפלאה לשפר את אוצר המילים ולהרחיב אותו. אלה יכולים להיות ספרים המותאמים נקודתית לילדים בגיל הזה ואף ספרים לבוגרים יותר, בהתאם לתחומי העניין של הילד ולטעמו הספרותי. מומלץ לקרוא ספרים בכמה שיותר נושאים כדי להיחשף לתחומים רבים ולמילים חדשות, שייתכן שהילד מעולם לא פגש.

שיעורי עברית באינטרנט

בעידן שבו האינטרנט מהווה חלק מרכזי מאד בחיינו, גם הוא יכול לסייע בעניין ולאפשר לילד להרחיב את אוצר המילים שלו, בלי שיצטרך לצאת מהבית. שיעורי עברית באינטרנט מותאמים לילדים הניגשים למבחני מחוננים, והם מספקים להם את המענה הנדרש כחלק מההכנה לקראת המבחן. הילד יושב בבית ומשתתף בשיעורים אלה, הנערכים אונליין. הוא יכול לעשות זאת בזמנו הפנוי, לאחר שעות בית הספר, וההורים יכולים לשבת לצדו ולקחת בכך חלק.

ניתן לקבוע שיעורי עברית פרטיים במסגרת לימודי אונליין, המותאמים לרמה של בית ספר יסודי באתר לימוד נעים. לחצו כאן לפרטים


שיפור אוצר המילים באנגלית לילדים מחוננים בכיתה ב' - איך עושים את זה?
 

לעבור ולשנן מילים מהמילון 

דרך נוספת לשפר את אוצר המילים היא בעזרת המילון. מילון עברי-עברי מציג לנעזרים בו שפע של מילים, חלקן מוכרות לנו מהיום יום וחלקן פחות. כדאי להשיג את המילון (לרכוש מילון פיזי או וירטואלי) ולעבור יחד עם הילד על מילים שונות. אפשר לכתוב כל מילה בנפרד על גבי כרטיסייה, ומהצד השני לכתוב את משמעותה. מומלץ לעשות זאת עם מילים חדשות שאינן מוכרות לילד, ולהדגים לו כיצד ניתן לשלב אותן במשפט.

חשוב לזכור

כדי לשפר את סיכוייו של הילד להצליח בבחינה וגם לחשוף אותו לכמה שיותר מילים, מומלץ לעבור את שלב ההכנה יחד עם הילד, לקחת בכך חלק ולסייע לו במידת הצורך. בין אם בזמן קריאת הספר, ההשתתפות בשיעורי עברית באינטרנט או בזמן הדפדוף במילון, חשוב שההורה יעמוד לרשות הילד ויענה על שאלותיו.