Future Progressive / עתיד מתמשך באנגלית - כללים וחוקים

שימוש בזמן עתיד בשפה האנגלית כולל בתוכו כמה וכמה מצבים. כך, כאשר נבקש על מגוון פעולות שמתרחשות במועדים שונים לאורך העתיד, נצטרך להבין אילו מזמני העתיד מתאימים. במקרה של הזמן Future Progressive כאשר ניתן לקרוא לו גם Future Continuous, זהו זמן שמתאים למצב בו אנו אנחנו מבקשים לדבר על פעולה שמתקיימת בעתיד בזמן מוגדר. לאורך מאמר זה נבקש להסביר לכם על הסיבות לשימוש בזמן זה ועל המצבים הנכונים בהם יש להשתמש בו.

בנוסף, כמו כול זמן באנגלית, גם זמן ה Future Progressive, כולל בתוכו כללים שקשורים להרכב המשפט ולדרך בה חלקים ממנו משתנים בהתאם לזמן. אל דאגה, מאמר זה נכתב כדי שתוכלו לקבל את כול המידע שאתם צריכים בכדי להבין את משמעות הזמן Future Progressive ולאחר מכן תוכלו לפתח יכולות שימוש גבוהות בו. יש להבין, שיש צורך לתרגל את חוקי הזמן הספציפיים כדי שבעתיד תדעו להשתמש בו בצורה נכונה.

Future Progressive - עקרונות בסיסיים

ראשית כול, יש להבין, מהם העקרונות עליהם בנוי זמן זה. כלומר, ישנן יסודות פשוטים שכאשר הם מתקיימים, משמע שאנחנו צריכים להשתמש בזמן ה Future Progressive. כעת נפרט על עקרונות אלו. זיכרון של עקרונות אלו יעזור לכם לפעול בצורה מהירה יותר כאשר אתם שואלים את עצמכם אם אתם נמצאים במצב בו אתם צריכים להשתמש ב Future Progressive.

 • העיקרון הראשון הוא נוכחות של מועד מדויק במשפט. Future Progressive נועד בראש ובראשונה בכדי שאדם אחד יוכל להסביר לאדם אחר, מתי הוא מתכוון לבצע פעולה מסוימת בעתיד. ניתן להבין עיקרון זה כאשר ישנו צורך להדגיש בפני אדם כי ישנו אירוע או פגישה חשובה אשר הוא נדרש להגיע אליו. כמובן שנצטרך להשתמש במוטיב הזמן כדי להראות מהו המועד בו מתרחש האירוע.

 • כך אנחנו מגיעים לעיקרון השני, דיוק. Future Progressive מתקיים כאשר אנחנו מבקשים להזכיר לאדם אחר את המועד המדויק. אנחנו עושים זאת כי אנחנו רוצים שהוא יגיע לאירוע. יתרה מזאת, חשוב לנו שהאדם יגיע בזמן מדויק. חשבו על כך, ישנן פעולות בעתיד שלפעמים אנחנו מדברים עליהן מבלי שאנחנו מבקשים לנקוב במועד מדויק. למשל, "אולי אתחתן בעתיד הקרוב".  אך כאשר נבקש לדבר על חתונה בזמן Future Progressive המשפט יראה כך: "אני אתחתן מחר בשבע בערב". כך ניתן להבין בפשטות את ההבדל בין שני המצבים.

 • העיקרון השלישי והאחרון הוא חשיבות הפעולה עצמה. Future Progressive הוא זמן בו קיימת פעולה אחת שנעשית במועד מדויק אחד. ישנם זמנים באנגלית שמדברים על שני פעולות שנעשות ביחד. במקרה של Future Progressive, כמו שישנה חשיבות למועד המדויק, כך ישנה חשיבות לפעולה עצמה.

Future Progressive - סיבות לקיום הזמן

בתור בני אדם, לוח הזמנים שלנו הפך לעמוס יותר כאשר הוא מתמלא במשימות שונות. כדי שכול משימה תיעשה במלואה, אנחנו מבקשים להציב אותה במסגרת זמנים מסוימת. בנוסף, האנשים מסביבנו נכנסים גם הם למצב דומה. כך, מבלי ששמנו לב, חיינו הפכו למתוכננים לפי מועדים מדויקים .

 • מתי נלך לעבודה
 • מתי נאכל ארוחת בוקר
 • מתי נצטרך לאסוף את הילד מהגן

כול אלו הן משימות שחייבות להיכנס למועדים מדויקים כדי שנבצע אותן כהלכה. זוהי הסיבה הראשונה לקיום הזמן Future Progressive.

מכיוון שאנחנו חיים בעולם עם בני אדם נוספים, במקומות עבודה, באירועים משפחתיים, אפילו המשפחה הגרעינית שחיה יחדיו, אנחנו נדרשים להסביר אחד לשני מתי אנחנו מתכוונים לבצע פעולות בעתיד, בכדי שידעו אם זמן ביצוע הפעולה שלנו אינו משפיע על סדר היום שלהם ואינו מתנגש עם תוכניות שונות שתכננו מבעוד מועד. כך נוכל להיפגש עם בני אדם אחרים ולבצע את המשימות שלנו על ידי שימוש בזמן Future Progressive כאשר אנחנו מעדכנים אותם על המועד בו תתבצע הפעולה.

לבסוף, שימוש ב-Future Progressive נוצר כדי שאנשים אחרים ישמרו על הדיוק של זמנים כאשר הם מבצעים פעולות מסוימות, פעולות שלרוב משפיעות על אחרים. כך, כאשר אדם בונה לעצמו סדר יום, הוא צריך להבין האם בכלל אפשרי לבצע פעולות מסוימות, כאשר אנשים נוספים קשורים גם הם לפעולה.  תארו לכם אדם אשר קובע להיפגש עם חבריו מבלי שהוא מזכיר את הזמן בו הם צריכים להגיע לפגישה. מצב שכזה נשמע בלתי סביר.

סיבות אלו גורמות לנו להבין כי עיקרון לוח הזמנים הוא עיקרון נפוץ שקיים בחייהם של כול אחד מאיתנו, כאשר לוחות הזמנים שלנו משתלבים עם של אחרים.

כיצד זמן Future Progressive שונה מזמני עתיד אחרים?

כמו שכבר בטח הבנתם, החשיבות בזמן Future Progressive היא המועד המדויק, אך אין זה אומר שזמני עתיד נוספים אינם כוללים נוכחות של זמן מדויק כזה או אחר. לכן, כעת נבקש להסביר, כיצד זמני עתיד נוספים שונים מזמן Future Progressive.

 • נחזור לכלל שדיברנו עליו בהתחלת המאמר. כלל הפעולה היחידה. ישנם זמני עתיד נוספים שמדברים על שתי פעולות שמתרחשות בזמן עתיד, כאשר הן מתקיימות במקביל או קוטעות אחת את השנייה. ברגע שאנחנו מבקשים להזכיר שתי פעולות בזמן עתיד, במשפט אחד , אנחנו לא יכולים להשתמש בזמן Future Progressive.
 • לעיתים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו משתמשים בזמן Future Progressive ובזמני עתיד נוספים כאשר אנחנו מדברים על אותה פעולה. כך , כאשר אנחנו מבקשים לציין מתי תתרחש פעולה בעתיד נשתמש ב Future Progressive אך כאשר נבקש להסביר על מסגרת הזמן בה תתרחש הפעולה, נמצא את עצמנו משתמשים בזמני עתיד אחרים.
 • לבסוף, שימוש בזמן Future Progressive נעשה בכדי להדגיש מועד. אם איננו רוצים להזכיר מועד מסוים ופשוט רוצים לדבר על פעולה שנעשה במועד לא מוגדר בעתיד, אין צורך להשתמש ב Future Progressive.

Future Progressive - מרכיבי המשפט

שימוש ב Future Progressive אינו דורש שינו משמעותי של הפועל.

 • בשונה מזמן העבר הפועל נשאר בצורתו המקורית כאשר אחריו נצטרך להוסיף את הסיומת ing.
 • כמו שאר זמני העתיד, גם במקרה של Future Progressive יש להוסיף את המילה Will לפני הפועל.

כלל הגופים מקבלים את חוקים אלה כאשר אין שינוי במילה Will או בפועל לפי הגוף שמתקיים בהתחלה.

לבסוף יש להוסיף זמן מדויק בו  מתכוננת להתרחש הפעולה, הנה כמה ביטוי זמן שקיימים במשפטים של Future Progressive:

 • At
 • Tomorrow
 • Tonight
 • Today
 • This year

משפט ב Future Progressive אמור להיראות כך:

 • גוף+WILL+פועל+ING+ביטוי זמן.

תרגול Future Progressive

כעת, אנחנו מגיעים לשלב התרגול. בכדי לעשות זאת, נשתמש בעיקרון לוח הזמנים.

 • חשבו על סדר היום או סדר השבוע שצפוי לכם. משימות שאתם אמורים למלא, פגישות אליהן אתם צריכים להגיע. כתבו את דברים אלו על דף.
 • לאחר מכן נסו לכתוב את סדר היום שלכם באנגלית כאשר אתם משתמשים בזמן Future Progressive.
 • לבסוף, דברו על לוח הזמנים שלכם עם אדם נוסף.

 


מאמרים דומים

אנגלית למתחילים כיתה ח גיל 14