צרפתית למתחילים - מדריך בסיסי

השפה הצרפתית נתפסת בעיני אנשים רבים כשפה מעניינת, מיוחדת, ספרותית ואפילו רומנטית. המבטא המעניין זוכה לאזכורים רבים בתרבויות השונות. רוב האנשים שיודעים את השפה (גם באופן שטחי) – יוכל להעיד שהיא נחשבת לשפה עשירה, מאתגרת ולא קשה מידי ללימוד.

ברוב המקרים, אלו סיבות אלו מביאות אנשים רבים לחקור וללמוד את השפה. השיקולים יכולים להיות אישיים או פרטיים או לצורך עבודה ורצון ליצור אינטרקציה עם דוברי צרפתית שלא דוברים שפה אחרת.

נשאלת השאלה – איך לומדים את השפה הצרפתית ממש מההתחלה ומה דרכי הלימוד נכונות והמתאימות לכל לומד? האם יש תבנית לימודית אחידה או שאפשר ללמוד באופן מותאם אישית? יש כמה שאלות שצריך לענות עליהן קודם כל.

רוצים ללמוד צרפתית אונליין עם מורה מנוסה?

כנסו לקישור הבא: צרפתית אונליין

בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים לצרפתית עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

כמו בכל לימוד של מקצוע, נושא או שפה – ההתאמה האישית חשובה מאין כמוה. האם הלומד הוא ילד צעיר או אדם בוגר? האם הוא מעוניין בלימוד לצורך העשרתו האישית והרחבת האופקים או שעליו ללמוד מושגים עסקיים הקשורים לתחום העיסוק שלו?

מכיוון שלכל אדם סיבות או שיקולים אחרים ללמוד את השפה, דרך הלימוד חייבת להיות מותאמת על מנת לאפשר להשיג את המטרות באופן יעיל שלא יבזבז זמן לשווא וכסף. דבר נוסף שצריך להחליט מראש הוא מה בדיוק רוצים ללמוד – דיבור, קריאה או כתיבה? שכן לכל אחד מאלה שיטות הלימוד שלו.

לימוד השפה הצרפתית למתחילים

כיום אפשר לבחור בין לימוד השפה הצרפתית באופן מקוון דרך האינטרנט או בעזרת מורה פרטי. לכל אחת מהדרכים יש את המאפיינים שלה וכך יכול כל תלמיד לבחור ולהחליט איזו דרך תהיה נוח ויעילה עבורו יותר.

ברוב המקרים, הלימוד יתחיל מהכרת העיצורים והצלילים של האותיות בצרפתית. יש שינויים גדולים בין איך שנשמעות האותיות באנגלית ובצרפתית, לכן חשוב מאד ללמוד את ההבדלים האלה כבר בשלב הראשוני, בעיקר כאשר מדובר בתלמיד שבקיא בשפה האנגלית.

הלימוד יתחיל בדרך כלל בהכרת מילים בסיסיות שלוקחות חלק בכל שיחה, כמו שמות הגוף, מילות נימוסין וברכות יומיומיות כמו שלום, בוקר טוב, בתאבון, להתראות ולילה טוב. כמו בלימוד של כל שפה אחרת – גם כשמדובר בצרפתית יש חשיבות ללימוד הדרגתי ומודולרי של החומר והשפה.

כל שלב מתבסס על השלב הקודם ומסתמך עליו לכן לא ניתן לדלג או לקצר דרכים. גם כאן, כמו בכל לימוד נושא או שפה, חשוב להפקיד על שינון וחזרה רבה ככל האפשר על המילים שנלמדו וכמובן על חוקי הדקדוק של השפה.

השפה הצרפתית מיוחדת מאד בכך שיש הבדל בין דרך הכתיבה של מילים רבות לבין צורת ההגייה שלהן ולכן לימוד השפה חייב להתבסס על הקראת הטקסט בקול רם כדי לוודא שההגייה נכונה. ישנן בשפה לא מעט מילים שהגייה שגויה שלהן, תשנה גם את המשמעות שלהן במשפט. 

במקרה זה, עלול הדובר להיות לא ברור ולא להעביר נכון את המסר שהוא מנסה להעביר.

לימוד עם מורה פרטית – הדרך הנכונה ללמוד צרפתית

על מנת שאפשר ללמוד את ההגייה הנכונה והמושלמת של המילים במבטא הנכון, ניתן ללמוד צרפתית עם מורה פרטי/ת בשיעור פרונטלי או דרך האינטרנט בשיעור מקוון.. לימוד מקוון דרך האינטרנט מאפשר לתמיד ליהנות מיתרונות רבים:

בחירה מותאמת של זמן השיעור וביצוע שלו מכל מקום בבית  מאפשר לתמיד לחסוך בזמני היציאה וחזרה מהבית וניתן לקיים את השיעור מבלי לטרוח יותר מידי. כאשר השיעור מתקיים ממקום שבו התלמיד חש בנוח – יהיה לו קל יותר לשתף פעולה והשיעור לא יהווה עבורו לנטל גדול שהוא לא מעוניין בו.

כאשר נפגשים עם מורה פרטית קל יותר לשמוע ממנה את החומר, לשוחח איתה באופן ישיר ובלתי אמצעי וכמובן להבין בצורה הטובה ביותר מה דרך ההגייה המושלמת של כל מילה ומילה. עם הזמן מערך השיעור ישתכלל ויהיה ניתן לערוך סימולציות מדומות ובכך לדמות סיטואציות שונות שבהם עלול התלמיד להתקל במהלך חייו.

הלימוד יהיה מותאם לקצב ההתקדמות האישי שלו ללא התקדמות לנושא הבא, לפני שאכן הנושא הקודם הופנם באופן מלא על ידי התלמיד. הלימוד יוכל להתבצע באמצעות ספרים חוברות תרגול או אפילו עיתונים בשפה הצרפתית, מה שיעזור גם ללמוד אודות החדשות, האקטואליה והתרבות של צרפת.