איך מחשבים היקף משולש?

ישנם אלו שאוהבים את המתמטיקה, וגם אלו שקצת פחות. לא משנה לאיזו קבוצה אתם שייכים, הרי שלכל התלמידים אותה המטרה: להצליח וכמה שיותר במבחנים. ציון טוב במתמטיקה הוא ציון שמאפשר לכם ללמוד בהקבצה או בהיקף היחידות אליהם אתם מכוונים.

לאורך לימודי המתמטיקה, תיפגשו עם לא מעט משולשים: משולש שווה שוקיים, ישר זווית, שווה צלעות וכן הלאה. אם ישנה שאלה שתופיע שוב ושוב (ואולי היא תהיה גם זו החביבה עליכם), היא השאלה המבקשת מכם להשיב מהו היקף המשולש. עבור תלמידים רבים, מדובר על מעין שאלת מתנה, שכן כל הנדרש על מנת לפצח הוא אותה לבצע פעולת חיבור פשוטה.

אז איך מחשבים היקף משולש, ומהו האתגר האמיתי שבפתרון שאלה כזאת?

היקף: חישוב כל צלעות המשולש

על מנת להשיב על השאלה איך מחשבים היקף משולש, כל שאתם נדרשים הוא לחבר את כל הצלעות. כל עוד הנתונים שקופים בפניכם, הרי שאתם יכולים להתקדם הלאה ולפתור את השאלה תוך שניות לדוגמא:

נתון משולש שצלעותיו:

A=5

B=8

C=6

היקף המשולש במקרה הזה יהיה 19.

נתון משולש שצלעותיו:

A=2

B=4

C=6

היקף המשולש במקרה הזה יהיה 12.

נתון משולש שצלעותיו:

A=5

B=5

C=5

היקף המשולש במקרה הזה יהיה 15.

"נו אז מה הבעיה לחשב את ההיקף אם כך?"

שאלה מצוינת! שאלה קלאסית שכזו על חישוב היקף המשולש, תופיע המון פעמים עם נתוני כל הצלעות במטרה לאפשר לכם לתרגל את הנוסחה. עם זאת, במבחנים סביר מאד כי תתבקשו להשיב על שאלת היקף המשולש כאשר תחילה תצטרכו למצוא את גדלי הצלעות. כלומר, עוד טרם תוכלו להשיב מהו היקף המשולש, תצטרכו לפתור את הבעיה מכיוונים נוספים:

  • מציאת הצלעות החסרות.
  • חיבור כל הצלעות לכדי היקף.

לדוגמא: נתון משולש שווה צלעות שאורך אחת מצלעותיו הוא 4. חשב את היקף המשולש. והתשובה? מובן כי במשולש שווה צלעות, כל הצלעות שוות. כך שהיקף המשולש במקרה הזה יהיה 12.

מדוע כדאי לפתור שאלות על היקפים?

תרגול בעיות המצריכות מכם לחשב את היקפי המשולש חיוני לכם! מדוע? פעולת חיבור הצלעות לא דורשת דבר מלבד ידע בפעולת חיבור. עם זאת, ככל שאתם מתרגלים יותר שאלות, אתם לומדים יותר על המשולשים השונים ועל התכונות המאפיינות כל משולש. ההמלצה אליכם היא לתרגל את שאלת היקף המשולש עם כמה שיותר סוגי משולשים – כך, אתם לומדים בצורה עקיפה על תכונותיו של כל משולש.

חישוב ההקף: שאלה הרלוונטית לתלמידי כל ההקבצות

בחטיבות הביניים לומדים את מקצוע המתמטיקה בהקבצות א' ו-ב', ואילו תלמידי התיכון לומדים מתמטיקה ביחידות – מ-3 ועד 5 יחידות. לא משנה כלל לאיזו תכנית לימוד אתם משוייכים, הרי ששאלות כדוגמת היקף המשולש יהיו רלוונטית לכם כך או כך. בשונה מנוסחאות אחרות שצריך לשנן, כאן מדובר בסך הכל על פעולת חיבור הצלעות של המשולש הנתון.

שיעור פרטי במתמטיקה: מתי הוא נחוץ גם לכם?

גם אם הציונים שלכם במקצוע המתמטיקה משביעים את רצונכם, שיעור פרטי רלוונטי גם לכם! מדוע?

  • מסגרת לימודית קבועה המחזקת את הידע שלכם.
  • מיצוי הפוטנציאל שלכם במקצוע המתמטיקה.
  • נתקעתם בבעיה? יש לכם תמיד את מי לשאול.
  • בקיאים בחומר הנלמד? תוכלו תמיד להרחיב את הידע.

שיעורים פרטיים במתמטיקה מוצעים כיום בבית התלמיד, בבית המורה אך גם אונליין! ההמלצה היא שלא לחכות לתקופה שלפני המבחן על מנת לחזק את הידע שלכם. כידוע, ככל שמתקרבים למבחנים, כך סף הלחץ עולה ומידת הריכוז יורדת. למידה הדרגתית בקצב קבוע היא היעילה ביותר, והיא זו שמאפשרת לכם לא רק לקבל ציונים טובים יותר, אלא גם ליהנות מתהליך הלמידה.