האם לימוד אנגלית באינטרנט יעיל יותר מהשיעורים בבית הספר?

כמה פעמים יצא לכם, הורים של תלמידים הלומדים אנגלית, לשמוע בסביבתכם את המשפט הבא: "את האנגלית המצוינת שלי לא למדתי מבית הספר, אלא תוך כדי חיי הבוגרים"? אנחנו מנחשים שלא מעט. לא שאנחנו באים לומר חלילה ששיעורי האנגלית בבית הספר חסרי תכלית, אלא שבעידן האינטרנט רבים מלמדים את עצמם אנגלית, משפרים אותה ומצליחים להגיע בכוחות עצמם לרמת fluent!

למרות שאיננו מכירים את חוקי הבית שלכם, אנחנו מנחשים שגם ילדכם גולשים, ולא מעט (ולא, אנו לא מדברים על גלישה "קלאסית" על גלשן בים התיכון). מאחר וכבר יש ברשותכם מכשירים תומכים ואינטרנט זמין, למה שלא תתעלו אלו ללימוד אנגלית / שיפור האנגלית? אולי תופתעו, אך לימוד אנגלית אונליין מהבית, עשוי להיות יעיל יותר מלימוד האנגלית במסגרות...

מדוע ילדים "מתפספסים" בשיעורי האנגלית בבית הספר?

ציוניו של ילדכם באנגלית נמוכים בהשוואה לציוניו במקצועות האחרים? טעות גדולה תהיה להגדירו בהכרח כילד ש"אין לו גישה לשפות". דווקא בעידן הנוכחי - עידן האינטרנט הטכנולוגי, ילדים "עטופים" באנגלית מכל עבר.

החשיפה האדירה שלהם לשפה, מבססת בעבורם את התנאים להיות דוברי אנגלית (ממש כך!). ובכל זאת, לא כל הילדים מצליחים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם במסגרת לימודיהם בבית הספר. מהן הסיבות השכיחות לקשיים במקצוע האנגלית בבית הספר?

  • לכל תלמיד יש את הקצב והצרכים הלימודיים שלו. ובכל זאת, מקצוע האנגלית נלמד בקצב אחיד – זה שמכתיב המורה. כלומר, כל הילדים, ללא כל קשר לאבחנה/קושי ייחודי שיש להם, נדרשים ללמוד באותו הקצב. וכך, באופן טבעי, ישנם ילדים שמצליחים באנגלית יותר, לצד אלו שהרבה פחות.
  • הלמידה נשענת בעיקר על ספרים וחוברות. מדובר על פורמט לימוד שלכל הדעות מיושן, ובמרבית המקרים לא ממש מוכיח עצמו (זוכרים את אלו המעידים כי את האנגלית שלהם הם למדו לגמרי לבד?). אמנם ישנם בתי ספר שעושים שימוש בכלים טכנולוגיים שונים, אך לא בהיקף כזה המשפיע באופן דרמטי על חווית הלמידה ואיכות ההוראה.

ילדכם מתקשה באנגלית בבית הספר? אל תרימו ידיים! טיפוח "סביבת אנגלית" בבית עשוי לשפר משמעותית את רמת האנגלית של ילדכם.

אז איך אפשר ללמוד/לשפר אנגלית באונליין?

רגע לפני שאנחנו צוללים פנימה, חשוב להדגיש: למרות שישנם המון כלים אינטרנטיים לשפר באמצעותם את האנגלית, אין כל כוונה שילדכם יזנחו במכוון את הלימודים בבית הספר ("אני לומד כבר באינטרנט, הלמידה בבית הספר לא חשובה!"). חשוב להדגיש זאת בפניהם, ולחדד את חשיבותו של המקצוע והשפעתם של הציונים בבחנים ובמבחנים על עתידם. אז איך לומדים אנגלית באינטרנט?

  • צפייה בסדרות ובסרטונים – ישנה כמות אדירה (!) של סרטונים וסדרות שתכליתם ללמד ילדים אנגלית. תופתעו, אך מרביתם חינמיים לחלוטין וזמינים לכם לצפייה מידית. שימו לב כי את האנגלית ניתן לשפר גם עם צפייה בתכנים חינוכיים אחרים, שאינם בהכרח מסווגים תחת "תוכן לימודי". טיפ: במידה ואתם רוצים לשפר את הבנת הנשמע של הילדים, הסירו את הכתוביות מהתוכן המצולם.
  • האזנה למוסיקה ותרגום מילים – המון ילדים שרים שירים באנגלית מבלי שהם מבינים מילה! באפליקציות המוסיקה במכשירים החכמים, ניתנת האפשרות לצפות במילות השיר לו מאזינים. תרגלו עם הילדים X מילים בכל יום מתוך השירים להם הם מאזינים (בהתאם לכיתה בה הם לומדים ורמת האנגלית אליה אתם שואפים). מדובר על דרך חווייתית ומאד לא שגרתית להעשיר אוצר מילים, והיא עובדת!
  • התכתבות עם חברים אונליין – גם אם ממש תתאמצו, לא תוכלו למנוע מילדיכם שימוש במכשירים החכמים. עם זאת, תוכלו להבטיח כי הם יפיקו ערך מהשימוש בהם. לדוגמא: תוכלו להתנות את השימוש באפליקציות מסרים לדוגמא בהתכתבות בשפה האנגלית בלבד. כך, יוכלו הילדים לשפר את רמות הניסוח בכתב והבנת הנקרא, כמו גם להרחיב את אוצר המילים. תרגול אנגלית ב-2021 יכול להישען על כלים אינטרנטיים, ומאחר ואלו הם חלק מסביבתם הטבעית של הילדים, ראוי לכלול אותם בתוכנית הלימוד (לפחות בזו הביתית).
  • אפליקציות ללימוד אנגלית – וכן, גם ישנן אפליקציות ייעודיות ללימוד שפות כדוגמת דואלינגו. באפליקציה זו ניתן ללמוד אנגלית מאפס, כאשר התרגול בה מותאם לרמתו הדינמית והמשתנה של הילד.

ואיך עוד אפשר ללמוד באינטרנט? עם מורה פרטי לאנגלית!

כשאתם הייתם תלמידים, שיעורים פרטיים היו מתקיימים בהכרח בבית המורה או בבית התלמיד. מאז הטכנולוגיה כמובן התפתחה, וכיום ילדיכם יכולים ללמוד אנגלית באינטרנט ממורה פרטי – 1 על 1! חוויית לימוד טובה תשפיע באופן ישיר ומשמעותי על מידת המחויבות של הילד, המוטיבציה שיש לו ללמוד והמעורבות שלו בשיעור. אנו מדגישים זאת משום שאין עוד חוויה טובה, נוחה ואידיאלית יותר מאשר חווית הלימוד הביתית. אנחנו ב"לימוד נעים" מזמינים אתכם לבחור מורה פרטי באנגלית לילדכם, שיתאים את תכני השיעור לרמתו, צרכיו הלימודים ומטרותיו. Good luck!